Se afișează postările cu eticheta fructe de padure. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta fructe de padure. Afișați toate postările

1 noiembrie 2011

Pancakes cu fructe de padure

Pancakes = un rasfat matinal de vikend pentru ai mei. In cazul meu, dupa un ceas biologic setat pe vecii vecilor pe 6, motiv pentru care nu scapa proteina aia numita porc de orice fel din frigider, clatitele astea delicate imi ating buzele lasand in urma lor parfumul unui perfect Sunday breakfast, unde-i loc de lapte, nu de porc! 



Simplu: intr-un bol se prezinta la apel 230 grame faina, amestecata cu un pachet (10 g) praf de copt. Se separa 4 oua de curte (hapciu,  d-asa am avut eu ;), se adauga galbenusurile in centrul fainii, si se "stropesc" continuu cu 260 ml lapte, timp in care se mixeaza situatia asta pentru a sparge cocoloasele de faina.. 


Si da, sa nu uitam.. se adauga 2 linguri pline cu esenta de vanilie. Intr-un alt bol se mixeaza batz albusurile cu o lingurita rasa de sare, care mai apoi se toarna peste compozitia de mai sus. Apoi iese din  schema asta mixerul, intra lingura de silicon si cu o delicatete rar permisa diminetilor din timpul saptamanii, se incorporeaza albusurile in compozitie, pentru a nu trezi faina.


Apoi vasul ia drumul frigiderului pentru 30 minute.. Dupa, totul merge struna.. se toarna mai putin d'un polonic din compozitia aia densa - ca doar vorbim de pancakes nu de clatite - in tigaia unsa cu putin ulei... 


... se presara fructe de padure pe o parte a clatitei noastre.. (pentru toata compozitia asta de pancakes aveti nevoie de 2 cani pline cu fructe de padure.. merg si d'alea congelate.. ce-au stat cuminti din timp, pana au ajuns la temperatura camerei) ..  



... si cand aproape ca sta sa sfaraie, sa se sparga bulbucii in figuri.. vedeti clar pe ea cum, se intoarce pe ailalta parte si se tine la foc mic nu mai mult de 2 minute... va orientati voi!  Si uite asa se preface un turn din pancake, se sfinteste cu sirop de zmeura in cazul nostru.. voi cu ce aveti in casa, sau cu ce va face voua ziua mai dulce si frumoasa.. ciocolata, dulceata.. dar asta stiti mai bine voi!  Un motz din fructe de padure companie, o doza impartita pe din 3, si inca una-n asteptare... Sa tot fie asa Sunday in fiecare zi de Monday,  Tuesday, Wednesday nu?? 





15 octombrie 2011

Inghetata cu fructe de padure

Sa nu va imaginati nici o clipa ca ma sperie toamna / iarna si n-o sa mai vedeti in casuta asta inghetata pe parcursul celor doua anotimpuri... No way!! Eu imi aduc aminte cu o ciudata placere de perioada in care-mi pocneau amigdalele de durere si totusi mi se dadea inghetata, pa reteta, pe principiu "cui pe cui se scoate" ;) .. asta pe langa sacul cu cartofi innecat in alcool ce mi se lega ca piatra de gat, ce mai o nebunie.. Dar cica asa se face si pe bune ca ma simtem grozav de bine.. si racita si cu inghetata sub nas.. !! Si toate mergeau struna oricat de dubioasa ar fi situatia.. Ei si cam asa se intampla lucrurile si acum.. Iar vinovatul pentru inghetata asta e cel mai aprig motan M. tratat fara izbanda cu fervex si nurofen... 


Si trebuie sa recunosc ca eu ma dau in vant dupa inghetata cu ciocolata de casa si cafeainghetata cu pepene galben si multe altele, nu dupa asta. Dar cum el e innebunit dupa ea, a trebuit sa-l tratez.. Cum?? Pai cat se poate de simplu.. in doi timpi si trei miscari... 


Mai intai, stiti voi.. se pune cuva aparatului de inghetata in congelator pentru cateva ore bune, sa tot fie vreo 8, dar se preteaza excelent si fara aparat.. Apoi se scoate din congelator o punga de 450 grame fructe de padure....


Se mixeaza intr-un vas 200 grame zahar cu 250 grame mascarpone, se adauga 300 ml lapte gras, 3 linguri esenta de vanilie, se amesteca totul cu o spatula... si se lasa deoparte, timp in care se blenduiesc bine 350 grame fructe de padure congelate .. care se varsa peste crema mesterita dinainte..


Se incorporeaza ingredientele, se toarna in cuva aparatului de inghetata si i se da drumul reginei zapezii..  Si-n nici 20 minute veti putea gusta din dulcegaria asta... Apoi turnati inghetata intr-un recipient in care ati amestecat si restul de 100 grame fructe de padure.. si eventual mai lasati putin recipientul in congelator pentru o inghetare completa..


Si daca aparatul inca nu-i iesit din garantie.. sigur va puteti delecta imediat cu o cupa incarcata cu inghetata si decorata cu fructe de padure, arome dulci acrisoare ca-i fac motanului si implicit voua bine  ;) 


Si o sa-l citez pe M: "e grozava, parfumata, consistenta, fructata, dulce acrisoara, hmmmm.. o nebunie de inghetata!".. Asa ca va conjur sa o incercati!




Reteta imi apartine.

28 iulie 2011

Panna cotta cu fructe de padure

Va destainuiam acu ceva vreme cum m-am resuscitat singura cu o panna cotta dementiala cu menta si dulceata de cirese.. Si daa.. am platit pentru asta ;) Am facut noduri la cravata, am calcat o camasa .. deci clar nu mai pap ever panna cotta singura ;) Asa ca minunatia de mai la vale e cu dedicatie speciala pentru bossul cel mare, rascumparandu-mi clauza primordiala (din pacate verbala) subliniata la infaptuirea za actului ala: "eu nu o sa calc ever camasi, coz i rilli hate that!" Hihi.. si mamma am castigat iar.. slava tie panna cotta !



Notati asa, poate scapati si voi ca mine.  Puneti pe foc potrivit un vas cu 500 grame smantana grasa de gatit, 500 ml lapte, 200 grame zahar, 4 stelute de anason si 2 linguri cu esenta de migdale.



Amestecati cu o spatula ingredientele fara sa aduceti lichidul la punctul de fierbere. Cand s-a incalzit destul turnati praful de gelatina, mai cu seama 20 grame si amestecati pana cand aceasta s-a topit complet. Puteti la fel de bine sa inmuiati inainte gelatina in cateva linguri de lapte, iese la fel de minunata oricum.


Daca e cazul luati vasul de pe foc si invartiti spatula prin minunatia aia.. pentru ca musai nu trebuie sa dea in clocot! Repuneti vasul pe foc amestecand continuu pentru o incorporare perfecta, avand grija sa nu fiarba 'nika. Si cam asta-i povestea. M-am suit pe-o iapa si v-am spus povestea panna cottei pe jumate.. urmeaza racirea completa si siropul de mure - na si cealalta parte ;) .

Deci, turnati lichidul cald in cupe, il lasati putin sa se raceasca, apoi la frigider cu el cam pentru 3 - 4 ore si gata prima parte.


Glazura am pregatit-o simplu din mure congelate ca proaspete n-am gasit -  musai pentru Provocarea Lunii Iulie, pe care o gazduieste draga de Flory!  Adicatelea am fiert 300 grame mure cu 60 grame zahar si o lingura cu zeama de lamaie, dar le-am storcosit bine inainte cu mixerul..


Puteti folosi orice combinatie doriti de fructe de padure, eu din pacate n-am mai gasit nimic. Dupa ce am rasturnat panna cotta pe farfurie, am ornat-o frateste cu fericirea asta varatica de mure.


Si ofc, cupa magica pentru al de sus boss, ca sa-mi scot parleala pentru panna cotta aia cu menta ce-a fost ;)


E un desert decadent (?!) ce se prepara teribil de simplu, existand enspe combinatii care intregesc periplul aromelor cu care puteti imbata si coafa panna cotta..  voi fiind decidentii propriilor doleante... ?!


Za man a ramas tintuit sub greutatea perceptiei senzoriale si mi-a dat pace.. "femeie, fieratania de calcat las-o pentru mine !! ;))"  Mama ce reflectie sclipitoare.  i'm the luckiest woman or what !? :)  Vive la panna cotta!!