Se afișează postările cu eticheta dulcegarii culinare. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta dulcegarii culinare. Afișați toate postările

13 iulie 2012

Castigatorii concursului cu premii pentrugatit

Buna sa va fie ziua ! E 13, zi cu noroc! Cel putin eu n-am avut niciodata sentimente negative la adresa numarului, drept pentru care blogul l-am creat tot intr-o zi de 13.. Cred ca abia asteptati sa aflati castigatorii concursului cu premii KitchenShop, nu? Sorry ca am lasat suspansul sa intervina, dar abia am ajuns de la serviciu, deci n-o mai lungesc mult. In primul rand vreau sa va multumesc si felicit pentru minunata participare si rabdarea cu care ati tratat acest concurs! Si multumiri maximale celor de la KitchenShop pentru suport! Tare mi-ar fi placut sa am posibilitatea sa ofer tuturor participantilor premiile dorite, dar din pacate n-am castigat inca la Loto. Daca o sa... promit ca ne strangem toti si mergem peste magazin, sa-l 'praduim' ;) Pana atunci sa bata tobeleeee.. and the winners are..



Nr. 64
Miha 28 iunie 2012, 23:09
Am treut in lista "de facut" inghetata cu ciocolata de casa...mmm... http://www.dulcegarii-culinare.ro/2011/07/inghetata-cu-ciocolata-de-casa-cafea-si.html
Miha Simiuc



Nr. 30
Poliana 21 iunie 2012, 23:03
Antonina, concursul asta vine la fix pentru mine. De mult cochetez cu niste produse de pe site-ul Kitchen Shop, si tu poti sa ma ajuti sa-mi indeplinesc visul :P Hmm...e greu sa aleg din minunatia aia de produse, dar o sa ma limitez acum la
Am incercat multe din retetele tale ;;) cred ca ti-am mai spus, cel mai mult mi-au placut inghetata cu dovleac copt si tortul cu ciocolata si caramel, niste nebunii dulci!
Am dat like cu numele Paula Gafitescu.



Nr. 77
Anonim 9 iulie 2012, 20:03
Bună seara Antonia!
Acesta este produsul pe care l-aș dori: http://www.pentrugatit.ro/index.php?productID=1164. Am încercat și mi-au reușit mai multe rețete de pe blog. Toate sunt absolut delicioase. Pot enumera http://www.dulcegarii-culinare.ro/2012/02/tort-cu-ciocolata-si-visine-alcoolizate.html, http://www.dulcegarii-culinare.ro/2011/02/tort-de-ciocolata.html, http://www.dulcegarii-culinare.ro/2011/08/im-back-in-bussines-iar-mare-munte.html, etc. Toate sunt divin și excepțional de bune. Am dat like cu numele Cristina Monica Țugui. Mulțumesc pentru rețete, în primul rând, și pentru concurs.



Nr. 45
Diana Munteanu 23 iunie 2012, 23:18
Te urmaresc de cateva luni, de cand mi-am descoperit marea mea pasiune : gatitul. mi-as dori foarte tare setul acesta de forme ( nu am stiut ca exista asa ceva pana nu l-am vazut intr-o reteta de-a ta) http://www.pentrugatit.ro/index.php?productID=4609. Al doilea lucru pe care l-as vrea sunt linguritele acestea pentru ca mi s-au parut foarte utile. http://www.pentrugatit.ro/index.php?productID=3781 
Am dat like cu numele Diana Munteanu. Ce imi place la blogul acesta? Imi place felul cum scrii, retetele sunt delicioase si tortul cu arome exotice a fost bestial! Am avut putin de lucru la el si garnitura de kiwi mi-a cam dat de lucru, dar a meritat....delicios!!! te pup si continui sa ne inveselesti papilele gustative :)


Felicitari din suflet tuturor!! 
Sa stapaniti si folositi cu drag si spor maxim produsele pe care curand le veti primi in dar! PS: Sa verificati mail-ul zilele urmatoare ;). Zile pline de savoare si racoare (pe canicula) sa avem toti! ;)  Hugs !



13 iunie 2012

Ciorba cu afumatura


Dupa termometru, a venit vara in sfarsit si nu se da prea usor plecata ;). In ciuda faptului ca-mi place maxim sa-mi umplu burtica zilnic cu-nghetata, si eventual sa-mi intind macar o data-n 'trimestru' pielea branza pe nisipul fierbinte, n-o accept prea usor! Nu suntem prietene si nici nu ne zicem 'ce misto esti fata'! This will never happen, no! 

Faza misto e ca nici al meu nu se omoara dupa ea, ea - fiind vara! Asa ca mancam ciorbita cu afumatura (si toate cele cu porcu ista fain - eu mai rar recunosc; el cateodata-ntotdeauna), poate poate o alungam cu gandul si vine acusica ploaia/toamna/iarna ;) hapciu ! (bless me). Ei na, si voi acu'.. nu aruncati in mine cu-nghetata. Mai bine intrebati-ma:  "cum e ciorbita asta, fata?" Iar eu va raspund:  'e providentiala, fix asa!'.. Mai are sens sa va zic cum merge ciorba asta iarna? E genul ala de zama cu care te dregi dupa o chefuiala zdravana sau in devenire.. Unde mai pui ca e musai sa o serviti cu un pahar de palinca de tara; da pe bune ca n-ar trebui sa strambati din nas nici la un pahar cu vin rosu - sa tot fie sec sau demi, zic.


Plus ca era musai sa postez reteta. Cunosc eu o minunatie de fata careia ii saliveaza gurita cand se gandeste la zeama d'asta, bașca de cand a vazut poza pe FB;). Si mi-i tare drag s-o aud spunand..  "ce zama buna, numai la buna am mai mancat asa ceva!'. Asta e reteta bunicii, si n-are cum sa fie altfel decat un vis aievea. Eheii, dragii mei, atunci notati/printati reteta.. si intocmai cum va destainui mai jos sa procedati dara la facerea ei, fara nici o modificare asupra-i! 

Ingredientele sunt: 800 grame ciolan afumat (fara os), 3,5 l apa, 1 ceapa mare, 1 ardei mare gras, 2 morcovi potriviti, o bucata de telina (cam cat morcovii aia 2), 2 cartofi mari, 3 linguri cu orez, 400 grame tomate despielitate si taiate cubulete (la conserva am avut eu - de la Cirio), zeama de la o lamaie, 1 lingurita rasa cu tarhon uscat, 1 lingura cu marar proaspat - fin tocat, 1 legatura de leustean proaspat, 1 lingura plina cu sare, 2 cuisoare.

Taiati ciolanul afumat in bucati potrivite si puneti-l in apa (3,5 l) la fiert. Aveti grija la spuma.. cand da sa-si verse nervii-n cratita o eliminati din zama si va vedeti mai departe de treaba. Dupa ce ati adunat spuma si a inceput apa mintenaș sa fiarba - adaugati ceapa taiata marunt, sarea, ardeiul gras taiat cubulete, morcovii dati pe razatoare (da ever nu pe aia fina, ca-i schimba gustul zamei in crema in loc de ciorba), telina si ea trecuta prin aceeasi cazna (razatoarea) si lasati totul la fiert (la foc potrivit) timp de 20 minute. 

Apoi adaugati cartofii taiati dupa plac (eventual mai puteti adauga unul - depinde cat ii aveti de mari; ai mei erau (fiecare) o idee mai mari decat un fruct mango si au fost suficienti), orezul si mai lasati la fiert 10 minute. Intra in hora mai departe cuburile de tomate, punand d'un magic dans impreuna cu restul ingredientelor ramase.. adicatelea zeama de lamaie, tarhonul, mararul, jumatate legatura de leustean fin taiat.. si nu mai stati pe ganduri : gustati si potriviti de sare daca mai e nevoie (da eu tind sa cred ca n-o sa fie cazul). Si lasati ciorba la foc molcom 10 - 15 minute.. 

Cand luati vasul de pe foc, adaugati leusteanul ramas, cele 2 cuisoare si sigilati vasul cu capacul ! Parfum nu alta! Nu va speriati, nu intrec aromele limita legala la cantitatea de ciorbita, e fix cat trebe. Lasati totul la locul lui .. numai sa nu mancati 'cuiul' daca nimeriti vreunu prin ciorba;) Adevarul e asta.. luati-va vreo 2 zile de concediu.. o sa mancati pan' o sa plesniti si o s-o luati de la capat, pe cuvantul meu! Cuisoarele alea o sa va copleseasca fiinta. Cine n-are habar ce ati pus in zeama si nici nu v-ati destainuit , nu suflati o vorba.. e magie pura, domle', e pur si simplu magie, s'apoi dati-le linkul de aici!;) Secretul mi l-a impartasit buna, Dumnezeu s-o ocroteasca acolo unde isi impartasesc ingerii nepretuitele secrete..


Stay tuned.. curand urmeaza dulcegaria asta mirobolanta de mai la vale ;) .. si un concurs cu utile si dragalase premii.. sper eu sa va placa. Pana atunci, sa aveti zile senine si pline de savoare..



28 mai 2012

Biscuiti de migdale cu crema de ciocolata si menta - adica Passion4Cooking pentru pici, by Electrolux


Edi nu e debutant in bucatarie. O nu, si-a pus amprenta pe dulcegarii si nu numai, din frageda pruncie as putea sa zic ;)). L-ati vazut la aparate punand un strop de magie si muschiul de 3 ani in functiune fix la pufosenia asta aromata de chec, sau invartind la manivela de numa, framantand aluatul de taitei de casa mai bine ca mine, parol pa orgoliul lui de cavaler in devenire. Ce-i drept mi-am cam cules pana acum laudele si pentru el.. rusinica sa-mi fie! Gata, am zis. Acum e timpul sa ma spal de pacate si sa-mi zic ofu: lume, lume, 'croitorasul cel viteaz' al dulcegariilor de le vedeti voi pe aici.. e Eduard !! Mai multe n-am voie sa zic! E secret !! ;) Ta-damm..


Invitatia Roxanei la un nou concurs marca Electrolux Passion4Cooking de Ziua Copilului, a picat ca cireasa de pe tort in weekend-ul ce tocmai a trecut asa lipsit de culoare, fara parcuri uscate, bicla sau role. Povestea e pe cat se poate de simpla, dar plina de savoare si ca orice bucatar genial, Eduard s-a depasit pe sine de data asta, uimindu-ma cu perfectiunea organizarii ;) Nici daca vroiam sa pozez biscuitii cu tot covorul ala de zahar pudra nu-mi reusea ;) Noroc cu Eduard.


Mah, da pe bune ca nu l-am ajutat decat in faza de cuptor, cantarit ingredientele - ca inca nu stam bine la capitolul asta (da exersam), microunde si putin mixer, in rest e doar opera lui! Sunt guilty as charged doar cu pozele.


Faza misto e ca pe 7 iunie, asta in caz ca my preciousss se va remarca printre finalisti, va fi petrecere mare, confetii, baloane, dulcegarii in the making la Club Cortina in Corbeanca, cu picii Chefi.. ;) Sa-i tineti pumnii, pretty, pretty pls !


Ce si-a ales de facut? Biscuiti de migdale cu crema de cioco, ofc! Aluatul e simplu, dar coplesitor de aromat: 200 grame faina, 200 grame zahar, 200 grame unt rece (in bucati), 200 grame migdale si 2 linguri cu esenta de migdale.. 


Noi am avut niste fulgi de migdale, asa ca i-am pus la bataie, i-am trantit in mixer, Eduard i-a dat niste pulse-uri pana i-a facut praf si pulbere, s'apoi i-a amestecat in compozitie.. Dar puteti la fel de bine sa folositi migdale coapte/ nesarate/ cu tot cu coaja, ca-i tare misto si rustica treaba cu picatelele alea maro usor conturate.. iar in cazul asta sa nu va asteptati la finete, da? Toate ingredientele laolalta intr-un vas s'apoi sa te tii.. S-a afundat in fericirea asta de prafuri pana peste cap ;)


Si a amestecat toata combinatia asta de ingredinte, pana s-a format o bila de aluat pe care a adapostit-o pentru 15 minute la frigider. Apoi i-am pregatit masa de lucru.. O foaie de copt.. peste care cheliuta a rulat aluatul..


Apoi a decupat din fasia asta, de vreo 0.5 mm - 1 cm grosime, niste discuri cu diametrul de 6 cm, cu ajutorul formei de taiat ravioli pe care am adus-o tocmai din Milano;).. Dar voi puteti sa-ti dati orice forma doriti. Pe Kitchen Shop, de ex, gasiti o forma patrata la un super pret. Si apoi s-a apucat de numarat. Treaba, treaba, dar mai avem nevoie si de matematica. I-au iesit in total doua tavi de cuptor, ceva inspre 40 de biscuiti.. stau cam prost cu memoria, dar cand il intalniti sa-l intrebati, ca spune tot ;)


Avand cuptorul preincalzit, mi-am bagat eu nasul si i-am lasat acolo pentru 12 minute la 180 grade. N-am mai pus faina pe hartia de copt, ca s-ar fi umplut din cap pana in picioare cu ea, dar chiar si fara faina nu s-au ars. Dar pentru siguranta voastra, puteti sa aruncati un praf de faina si apoi sa-i asezati peste ea.. nu-i deloc gresit nici-nici. Fiecare biscuit a beneficiat, inainte de a baga tavile-n cuptor, de o picatura de apa intinsa peste si cativa fulgi de migdale 'coviltir'.

Intre timp am pus de crema: 200 grame ciocolata Milka cu lapte, 100 ml sirop concentrat de menta (gasiti in Carrefour, la sectorul de sucuri si apa), 150 ml smantana dulce, 90 grame unt la temperatura camerei. 

Si cu toata experienta din dotare a rupt Eduard ciocolata in bucati.. Am pus eu intr-un vas toate ingredientele din lista si am bagat vasul la microunde timp de 1 minut. Apoi le-a amestecat pana s-a topit toata ciocolata, s-au incorporat ingredientele si am zis eu Stop ! ;) De retinut: daca nu s-au topit mai lasati vasul timp de 1 minut la microunde, sau topiti ingredientele la bain marine (folositi orice marca de ciocolata fina, dar NU folositi ciocolata de menaj ca nu se leaga nici o treaba). Apoi am lasat vasul la frigider pentru 15 minute, a mixat apoi Eduard crema (l-am ajutat si eu, da na putin de tot ;) si am mai lasat crema, mixata bine, la rece pentru inca 15-20 minute. Se poate lucra cu ea imediat dupa ce ati mixat-o, dar capata consistenta daca mai sta putin la frigider, va orientati voi.. 


Apoi s-a afundat in joaca pana peste cap.. 


Si-a asezat biscuitii pe masa de lucru, i-a pudrat cu niste magie alba (zahar pudra), le-a pus un motz de crema, i-a acoperit cu biscuitele capac si cam atat..


Simplu ca buna ziua, fara dezastrul ratiunii, doar o stare de fericire pe care am dobandit-o alaturi de el alegand calea trairii. E chiar misto sa fii copil !


Cum e dulcegaria? Pai, ca un praf de magie intr-un ocean de voie buna.. Divine, fragede, cremoase, aromate, ce va indeamna strumfii sa uite de turismul culinar in bucataria proprie, iar pe voi - sa ii lasati in mediul lui natural.. pe bune ca e..




22 aprilie 2012

Inghetata cu lemon curd


Nu stiu altii cum sunt, dar eu as manca inghetata 24 din 24. Iar cuvintele astea desi suna amenintator la adresa unei siluete siluita de niste calorii a naibii de mari si pe moment invizibile, nu raman niciodata la stadiu de gand nesatisfacut, va asigur. Dar cum inghetata e aproape o ingamfare ce merita recompensata intocmai..;) ma dadau bratelor ei invizibile si-o savurez cu loialitate, dom'le !! 

Totul incepe cu lemon curd-ul. Mergeti c-un click pe link si-o sa vi se destainuie in fata ochilor cea mai cremoasa primejdie dulce acrisoara, ce-o sa va de-a tarcoale zile-n sir, daca o ocoliti! Deci, lemon curd first, done! 


Apoi urmeaza in sir indian urmatoarele: 250 ml lapte gras, 200 grame zahar, 3 galbenusuri, 400 grame smantana, coaja rasa si sucul de la o lamaie, coaja rasa si sucul de la o portocala, 200 grame lemon curd.

Puneti laptele si zaharul intr-un vas, pe foc moderat si amestecati pana se topesc cristalele de zahar, fara sa dati laptele in fiert. Apoi turnati laptele usor caldut peste galbenusurile mixate intr-un alt vas, sau efectiv puteti incorpora galbenusurile direct in vasul deja patat de lapte - cu un tel. Vasul cu toate ingredientele astea se intoarce iar pe foc - unul potrivit sa fie, amestecandu-le continuu cu o lingura de silicon sau tel pana compozitia capata o usoara consistenta, avand grija sa nu se imbranzeasca. Eu am adus-o pana la punctul de fierbere si totul a fost perfect! Apoi lasati compozitia asta la racit. Cam 30 minute ii dati bilet de voie vasului pe gresia rece si garantez ca e suficient ;). Urmeaza lemon curdul, coaja rasa de porto si lamaie, sucul astora, smantana grasa mixata putin inainte.. toate ingredientele astea le impartasiti compozitiei formata anterior.

Amestecati, cu o lingura de silicon si cu grija, savoarea care va imbata simturile inca din etapa asta, varsati amestecul format intr-un recipient pe care il predati congelatorului pentru 30 minute... conform instructiunilor aparatului de inghetata. Apoi scoateti cuva aparatului de inghetata de la rece, varsati continutul recipientului in ea, si lasati masinuta de inghetata sa-si faca treaba pentru 30 minute... e voila !! Cei care nu au masinuta, e musai sa scoata inghetata din 30 in 30 minute (de 2 ori e suficient) pentru a sparge cristalele de inghetata...si apoi gata!


Nu stiu cum sunteti voi cand vine vorba de inghetata, dar eu n-as putea ever sa ma dezic prefacerii ei in nimic ;) Si tare incomod mi-ar fi, da chiar si asa, as vrea s-aud cum / daca rezistati voi.. ;). Hai ziceti, ziceti, va ascult!!



18 aprilie 2012

'Salam' de biscuiti



Zau asa ca i-as schimba usor titlul ! Dulcegarie cu biscuiti, na! Suna mult mai bine, u agree with moi? Chestiunea aia de se numeste salam de biscuiti a facut parte din paleoliticul mult prea indepartat al prunciei mele, da nu-mi pare deloc rau, ma jur pe mustata mea innegrita in timp ca n-am tanjit ever dupa salam!! omg, urasc denumirea, am urat mereu biscuitii aia populari fara gust, personalitate, motiv existential ! Iar gustul nu-l comentez, cert e ca maica-mea stia ca si cu toate farfuriile pline cu mancare turnate pe cap tot n-o sa-i zic my preciooosss!!  Deci, schimbam titlul, perceptia, notiunea..  Dulcegarie cu biscuiti, rahat, ciocolata si lapte de cocos, musai asa, da !!! 


Si'i simpla, dom'le! Atat de simpla ca-i si pacat de ea s-o dati uitarii fara zeci de repetitii, nu zic macar o data, c-ar fi pacat! E atat de parfumata, 'croita' intr-un anume fel, de sigur o sa va-ndragostiti de ea! 

Mizati pe biscuitii Petit beurre, aci aveti o mostra doar... 


... rahat si ciocolata ... 


..  lapte de cocos ... 


Notati fix asa: 550 grame biscuiti Petit beurre, 400 grame rahat, 50 grame ciocolata cu lapte (de menaj am avut), 400 grame lapte de cocos, 200 grame unt (cu 85 % grasime am folosit), 150 grame zahar, 25 ml esenta de rom, 2 pastai de vanilie, 1 lingura plina ochi cu cacao. 

Daca nu aveti drum in Dragonu Rosu, gasiti fix laptele asta de cocos la Cora sau Carrefour la raionu cu strainataturi ;). Altfel, lapte de cocos sa fie, from Mega image, marketu din coltu blocului, oriunde va atrage privirea nu-l ignorati, dositi-l in plasa! Tinut in frigider, laptele asta se transforma intr-o masa untoasa la suprafata, iar sub crema asta se ascunde zerul lasat.. nu-l aruncati, nu, nu!! Turnati toata cantitatea dintr-o cutie - fix 400 grame cum ziceam mai sus.. intr-o craticioara asezata deasupra unui foc moderat. Tot in vasul cu pricina puneti untul facut bucati, sa nu-i dati focului prea multe batai de cap, ciocolata cu lapte, cacaua, esenta de rom, miezul pastailor de vanilie si chiar ele stoarse de miez (pe care le scoateti inainte sa turnati amestecul peste biscuiti), zaharul si cam atat! Amestecati cu lingura de lemn pan' se topeste untul, se moaie inima ciocolatei, se imprieteneste praful de cacao cu laptele si esenta.. fix pana da in clocot toata chestia asta parfumata de numa! Apoi lasati-o la racit. 

Ofc, urmeaza biscuitii! Nu-i dati prin masina, asa ever nu! Rupeti-i in bucati mici, ca n-o sa va ia afacerea asta mai mult de 5 minute. Sunt fragezi prin nascare si tare usor de strangulat printre degete, stiti voi! Taiati rahatul in bucati mici si imprastiati-l peste / printre biscuiti! Cand s-a mai racit usor laptele (dar musai nu complet - cat sa fie usor de atins!!) turnati amestecul lichid peste biscuitii in asteptare si amestecati cu mana toata compozitia! Fara fandoseli, ca doar aveti mana curata ca lacrima lui ovidiu ! Iar toata compozitia asta, daca n-aveti un best friend la usa, la fel de preten cu metamorfozele si neprietenos cu vesnica pomenire a nepopularului salam, atunci va ajunge fix intr-o tavita dreptunghiulara de terina -  lunga de 33 cm, cu baza semicerc si raza de 5,5 cm ;) (da merge la fel de bine intr-o forma normala de chec, sau orice alt model aveti la indemana), plus inca o farfurioara cu varf din dulcegaria asta sortita prietenilor pofticiosi ce se dau in vand dupa gustul asta memorabil, dar n-au stare sa astepte facerea si prefacerea modelului ;) Ioana, preia legatura! ;) 


Dar musai cand turnati compozitia in forma, acoperiti forma cu folie alimentara ca sa fie usor de scos, altfel mancati direct din tava ;) No bine, noi nu ne suparam, parol! ;) Si dati totul la frigider pentru 3 - 4 ore. Apoi pudrati-o cu fulgi de nuca de cocos si gata!! Jur ca sufera ca n-are gura sa strige: bite me, love me, nu salamu desuet, fara nici un farmec! ;)  


Dar daca o s-o prefaceti fix asa.. o sa simtiti cat de cocheta e legatura dintre aroma laptelui de cocos si beutura marinerului visator! Piciul meu mereu e cu gura la urechi si-n puteri de-acum sa-i zica fix.. my preciooouussss ! ;) Ta- naaa!!



Metamorfoza imi apartine ;)

10 aprilie 2012

Prajitura cu gem de prune si nuci - de post


Cu dulcegaria asta risti sa nu intelegi ce ti se intampla. Ai notiunea intalnirii cu o prajitura de post, in schimb perceptia gustului te face sa te indoiesti ca n-are oua, lapte, cioco desi cu mana ta n-ai pus! Si da, stiu ca e nedrept! E nedrept c-am tinut-o ascunsa atata amar de vreme, dar mi se parea atat de fidela mie dulcegaria asta, plina de istorie, peripetii, explozii, gusturi si arome pecetluite intre mine si ea de-a lungul a peste 20 de ani ca nici n-am realizat ca e cu putinta so tin just for mysefl si sa n-o astern pe hartie! Pana mai ieri, cand am primit o comanda speciala (hugs Ralu;) pentru o dulcegarie de post ;) Si puteam io sa omit scanduricile magice in prezentarea dulcegariei ? Nu, nu !;))


Desi e saptamana mare, dulcegaria asta te indeamna la dezmaturi culinare.. Iar pentru zilele in care abstinenta nu face legea, un pahar cu lapte companie vine fix pe fix, parol ca da ! ;)


Sa pornim dara in incursiunea ei. Povestea e simpla, da cred c-ati sesizat deja ca sunt addicted to simple stuff  but yummy, nu? ;) E reteta bunicii mele, Dumnezeu s-o odihneasca, sunt sigura ca se 'alinta acolo' cu bunatatea asta, cu care ne-a rasfatat mereu, mie si sor'mii, simturile in copilarie. Prefacerea ia in calcul echivalenta unei cani! Yep, cana voastra preferata sa zicem... aia mare de va beti lapticul dimineata.. daca faceti ca mine ;).

Dulcegaria se raporteaza asa... la 2 cani pline cu faina - merg fix 1 cana plina cu zahar, 1 cana cu apa,  3 sferturi din cana cu ulei, 1 lingurita cu praf de copt, 1 lingurita aproape rasa cu bicarbonat stins in 1 lingurita cu otet, 1 lingura cu varf cu cacao, 1 lingurita rasa scortisoara, 1 lingurita rasa matcha (dar puteti fara doar si poate sa eliminati pulberea asta verde din calcul sau sa o inlocuiti cu o alta aroma preferata.. putin praf de anason de exemplu), jumatate cana cu gem de prune (dar la fel de bine puteti folosi orice alt gem sau dulceata preferati.. nu va zic ce delicioasa e de exemplu cu dulceata de gutui / capsuni / visine, sau fructe de padure), 50 grame nuci macinate, 3 linguri pline cu esenta de rom si un praf de sare. 



Asta e toata vraja. Si in functie de cana voastra si de cat de mare va e tava.. puteti dubla cantitatea. De exemplu aceasta cantitate va este suficienta pentru umplerea unei tavi de tort cu diametrul de 26 cm. Depinde cat de subtire sau inalta o doriti. Sa va mai zic ca, pregatind-o intr-o tavita de tort.. o puteti decora la mijloc si deasupra cu un buttercream de post din margarina vegetala, zahar tos si cacao? Hmm feel free to mumbo jumbo.


Puneti intr-un vas toate ingredientele din lista, nu exista ordine, si amestecati. E fix dupa cum aveti chef, dar aveti grija sa stingeti bicarbonatul in otet. Eu mereu incep cu faina, apoi le adaug pe celelalte. Cuptorul fiind preincalzit din timp la 180 grade, tapetati cu hartie de copt - o tava de tort cu diametrul de 26 cm, sau ungeti cu margarina si pudrati cu faina o tavita dreptunghiulara de 28 / 23 cm de exemplu si turnati compozitia. La cuptor sta cam 25 - 30 minute la 180 grade, dar cel mai sigur e in cazul dulcegariei asteia testul cu scobitoarea. Dupa 20 - 25 minute testati.. daca iese curat e gata, altfel mai lasati putin. Aveti grija ca tavitele pe care le folositi sa fie cu bordura inalta, pentru ca se va umfla in pene negresit!


Eu am folosit niste forme dragalase, din care am scos dulcegaria fara probleme si altele pe care am omis sa le pudrez cu faina si mi s-a lipit, na! ;)) Bineinteles ca mi se intampla si mie ;) Fix pe cele decorate cu prune le-am lipit de tavite si cu chiu cu vai le-am scos. Urate rau, da maxim de bune, pe cuvant ca da! Le-am pudrat cu zahar tos pe unele, iar dulceata de nuci verzi le-a tinut companie celorlalte. E voila !


Poate fi dulce, dulce-acrisoara, fructata, innobilata cu nuci, alune de padure, fistic, orice gand = ingredient pacatos va trece prin cap il puteti lasa sa pice-n compozitie, prajiturica asta parind a fi departe de toate cele lumesti, ca sa se tina bine si la cumetria celor ce nu tin post, dar mai ales a celorlalti carora li se inchina.




8 aprilie 2012

Pandispan cu cirese

E neindoielnic faptul ca, desi de-a lungul timpului am completat-o, parfumat-o cu orice fruct aveam la indemana, dulcegaria asta e totusi pandispan la baza! Da da, stiu c-o sa ziceti fux! Cine nu stie sa faca un pandispan? Pai ma inclin in fata celor care stiu si le graiesc celor care vor sa-i afle magia. Exclus sa-i zic prajitura cu cirese / visine / sau orice alt fruct ar mai contine?! Sau, as putea sa-l numesc pandispan metamorfozat intr-o prajitura cu cirese, dulce acrisoara, fix de primavara, na!


Specificul, reprezentat de echivalenta 1 ou - 1 lingura cu zahar - 1 lingura cu faina, sau mai bine zis.. 1 ou - 30 grame zahar - 30 grame faina, ramane perceptibil de-a lungul tuturor metamorfozelor stilistice: cu fructe in compozitie; cu un motz de bezea; taiat la mijloc si acompaniat de un mousse aromat - fix aicisea aveti un exemplu, plus alte cateva zeci de combinatii pe care vi le puteti imagina si exemplifica singuri dupa plac.. 



Deci.. 6 oua se mixeaza cu 180 grame zahar si un praf de sare (totusi puteti adauga pana la 200 grame nu se supara nimeni daca va place o idee mai dulce.. atata timp cat cristalele alea albe sunt mixate struna).. Cu un mixer obisnuit cam 30 - 35  minute pe putere mare, cu KA-ul sau Ken-ul cam 20 minute pe puterea 3 am mixat eu.

Va mai amintiti de tel? OMG, aia da indemanare si talent ;) Apoi linsul vasului cu bezea, ca pe vremuri mama asa faceam.. mixa albusurile struna cu zaharul si moama iesea o nebunie dulce, care se lasa c-o usoara paralizie pe mana dreapta  timp de cateva minute. Dar ideea e simpla si urmatoarea: ouale intregi se mixeaza cu zaharul pana li se tripleaza cantitatea..


Si rezulta fix asa ceva.. 


Apoi se adauga 2 linguri cu esenta de vanilie, 180 grame faina data prin sita si nici un fir de praf de copt!! Faina se incorporeaza cu o spatula, asa lejer de jos in sus, fara sa agitati prea mult spiritele. Cel putin chestia cu praful de copt e notabila in cazul blaturilor de tort (daca adaugati - riscati sa capete burta la copt si nimanui nu-i place un tort decadent burtos, nu-i asa?. Iar altfel, daca aveti chef si vreti sa dati senzatia de fenomen inexplicabil.. wow cat a crescut..:")  adaugati o lingurita rasa cu praf de copt si o sa se umfle-n pene de numa.. dar chestia asta sa ramana intre noi.. e valabila sa zicem in cazul unor astfel de metamorfoze fructate, nu pentru un blat de tort! Da eu una n-am pus, sic!! Si wow cat a crescut;) Glumesc evident.. tot meritul i se datoreaza lui ken, care ma salveaza mereu cand vine vorba de mixat strasnic o armata de oua. Si macar asa o data va conjur sa nu adaugati agenti de crestere, pentru ca el e prin firea lui pufos, cu simpla conditie sa fie mixate ouale struna.



Cuptorul fiind preincalzit din timp la 180 grade, nu va mai ramane in etapa asta decat sa intindeti o hartie de copt intr-o tava mare de 35 cm/ 25 cm, sa turnati usor compozitia, s-o uniformizati in tava, sa-i trantiti niste cirese (250 grame am pus eu) / visine / trase putin prin faina (congelate am avut eu, de asta s-au scufundat ca Titanicu) / sau fructe deshidratate/ sau nimic.. si sa dati tava la cuptor pentru 20 minute la 180 grade. Cuptorul meu risca sa-si primeasca un mare sut in fund, asa ca cel mai bine faceti testul cu scobitoarea. Dar!! Nu deschideti usa cuptorului in primele 20 minute, ca se duce naibi toata magia pufoseniei. Sigur nu dureaza mai mult de 25 minute la un 180 grade - pentru un cuptor functional, zic eu ! 



Dupa ce s-a racit, pudrati dulcegaria c-un praf de stele alb si gata! 


Pandispanul ramane/ devine centrul unor idei in oglinda cu tehnica ulterioara a dulcegariei la care se raporteaza si in functie de intentia sau posibilitatea voastra de a le materializa. Cat despre el, ca baza e o pufosenie demna de a fi savurata cu cea mai mare placere. Am zis, na!