Se afișează postările cu eticheta oua. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta oua. Afișați toate postările

29 iunie 2011

Prajitura 'dementa' cu branza dulce si afine

Ai mei sunt innebuniti dupa prajiturile cu branza dulce.. Si cum dulcegaria asta poate fi pregatita in doi timpi si trei miscari, chiar si de cea mai neexperimentata mana - ca orice i-ai face nu dai gres, vin mai la vale cu ingredientele, nu inainte de a-i sublinia aroma, savoarea, trasatura marcanta data de iz-ul puternic de menta.. ca tot e Provocarea lunii Iunie. O pregatisem sambata, deci e deja amintire.. Eu m-am alintat aseara cu o panna cotta cu menta si dulceata de cirese si-un fresh de Coldrex, ca tot sunt singura..  dar asta-i deja alta poveste.. :)

E genul ala de dulcegarie, in care adaugi, mixezi, amesteci, cuptoresti si o mananci pudrata cu un praf de stele.. Unde mai pui ca nu murdaresti decat un singur vas, pe care-l razui rapid de urme iar mai apoi stai linistit pe canapea, cu stimabila lene langa tine... e musai sa o mesteresti.. So, pentru inceput mixati bine 4 oua mari cu  180 grame zahar.

Adaugati 250 grame branza dulce, 70 grame unt si mixati.

Turnati 100 ml sirop concentrat de menta, in care eu am pus de data asta o picatura de colorant Wilton si ma repet numindu-l o replica 'originala' Louis Vuitton....va amintiti voi ce-am vrut sa zic aici..

Incorporati 250 grame faina (amestecata anterior cu 10 grame praf de copt) si 50 grame chips-uri de ciocolata. Preincalziti cuptorul la 180 grade, tapetati cu foaie de copt o tava de tort cu inel detasabil (de 26 cm diametru am folosit eu), unsa cu unt si rasturnati compozitia.

Dar branza e mai placuta in compania unor fructe, si cum eu aveam 100 grame afine la dispozitie, le-am trecut  printr-un praf de faina si le-am impiedicat la suprafata-n prajitura, dand uitarii riscul de a le gasi pe fundul tavii.. Iar toata nebunia asta de arome isi petrece cam 50 - 55 minute in cuptor la 180 grade.. .

Et voila, pudrata cu un praf de stele alb si acompaniata de afine proaspete...  pam, pam !

























26 iunie 2011

Inghetata cu sirop de menta si afine

Edi : "Eu m-am nascut pe planeta gandacilor.. Imparatul gandac mi-a dat o busola si eu am ajuns cu un avion robot in casa voastra ! "  Maica-sa surogat, pamanteanca, adica je: "Si cum ti se pare la noi Eduard ?? " Edi: "Imi place, dar cand prietenul meu (adica taica-su ;)) nu-mi pune jocul .. nu-mi mai place  !!  Si atunci il astept pe gandacul robot, sa ma intorc pe planeta mea acasa !! "
Ce pot sa zic: sunt intr-o permanenta competitie cu o planeta intreaga de gandaci.. oare cum poti sa faci fata la asa ceva? De fiecare data cand vede un gandac.. parca-si vede rudele ;)) Asa ca taica-su musai trebuie sa-i puna jocul ala 10 minute ... de 3 ori pe zi .. ca sa nu suferim in curand o deceptie ;)), iar eu fara doar si poate trebuie sa-i cumpar sau sa-i pregatesc inghetata, sa o ling pe aproximativ toata, iar lui sa-i las cosuletul ala cu urme de inghetata pe el ;)) 
Tare mult ii plac aromele de vara, desi-i tremura dintii-n barba cand uit eu sa strig..."Ediii.. nu musca din ea!!" ... Si cum m-am procopsit cu aparatul minune de inghetata, pentru care mi-a trebuit un avizat sa mi-o adune toata laolalta, le-am pregatit baietilor mei inainte sa plece in vacanta...  o inghetata cu afine de padure si sirop de menta, amintind totodata si de Provocarea lunii Iunie


Pentru aromele astea imbietoare si parfumate de vara... notati asa: Se mixeaza 4 galbenusuri cu 200 grame zahar. Se pun pe foc 200 ml lapte, avand grija sa nu atinga punctul de fierbere.  Apoi se adauga laptele caldut peste galbenusurile mixate strasnic si toata compozitia asta se repune pe foc.. pana incepe sa se lege.. Separat se bat 300 ml frisca si cand s-a racit laptele se adauga usurel frisca in compozitie, alaturi de 100 ml sirop concentrat de menta.. preparat din menta proaspata sau cumparat de la market...


Cei care au aparat de inghetata, urmeaza intocmai instructiunile.. iar in caz ca inca nu aveti (desi isi merita toti banii si io una va indemn sa o puneti pe lista de shopping)... varsati compozitia intr-un recipient, adaugand si 100 g afine de padure si o dositi in congelator. Iar din 30 in 30 minute mixati-o bine, cam de 3 ori, pentru a evita formarea cristalelor de gheata... desi eu le-am lasat de multe ori virgine.. N-am imagini premergatoare acestui rezultat, am preferat timpul petrecut cu Edi, dar aceasta inghetata promite sa nu dezamageasca garantat !



Cu o asa arma la-ndemana sa tot gaseasca Eduard gandacul ala robot... ca nu mi-e ciuda.. Ii pica si busola, uita si de planeta minune! Nu-mi ramane decat sa ma-narmez cu albastru de metil si tantum roza... in timp ce el ma lauda la fiecare limbuta lipita pe-nghetata si-mi spune intr-una ... "hmmm..  imi place mult aici.. imi place la voi ! " .. in timp ce eu ma topesc .. !


10 iunie 2011

Rulada cu frisca si cirese

Asa mi-a venit ideea cu ciresele pentru Provocarea lunii Iunie... Pregatisem rulada asta cu o zi inainte de 1, cand inca nu ma dumirisem in privinta celui de-al doilea ingredient dedicat provocarii. Menta era clar batuta in cuie, dar cu ciresele povestea-i scurta, desi preferinta sta demult ascunsa.. Imi doream o inghetata si zapa cum sunt cateodata, am mixat 400 g frisca apoi mi-am pus intrebarea ce fac cu ea.. Mi-am zis rulada cu cirese sa fie! Urma sa-mi calce pragul o trupa de pasionati de cirese si frisca si iat-o in splendoarea ei stafidita aici :)) De ce-o numesc asa? Pentru ca i-am auzit de la o posta urland dupa o bucatica, si pentru asta n-am tratat-o cu delicate si rabdare s'am rulat-o fugarita ca hotii de cai :))..  



Simplu e cuvantul de ordine pentru rulada asta... Este compusa dintr-un triunghi de trei elemente si nu contine strop de grasime, asa ca musai trebuie consumata in ziua in care e preparata... Hmmm .. asta n-a fost deloc o problema..



Povestea incepe cam asa: se mixeaza impreuna 145 grame zahar cu 3 oua XL (sau 4 M) si o lingurita esenta de vanilie, pana se incorporeaza elemente si se topesc cat de cat cristalele de zahar.

Dupa, se pozitioneaza vasul pe suportul de bain marine (de la inceput utilizati unul care poate fi folosit astfel) si  amestecati pana se ingroasa cat de cat consistenta obtinuta anterior, capatand paloarea data de caldura si o mai mare stabilitate pe paleta..  cam 5 -8 minute. Dati vasul la o parte si mixati in continuare pana cand compozitia se raceste, avand o consistenta bine structurata si urma devine vizibila la ridicarea telului sau celuilalt obiect al muncii..  cam tot pe acolo..  8- 10 minute..



Se cern 145 grame faina pe toata suprafata compozitiei formate anterior si folosindu-va de o spatula de plastic (ignorati lingura, am aruncat-o cat colo dupa) se incorporeaza faina usor usor (ca cade altfel... am omis virgula intocmai ca sa fie clara informatia)  pana cand compozitia devine neteda. Se vad clar in poza de mai jos, urmele consistentei obtinute anterior adaugarii prafului de faina..

Intre timp preincalziti cuptorul la 180 grade, pregatiti o tava cu dimensiuni de 36 * 25 cm, tapetata cu hartie de copt, unsa cu putin ulei si turnati usor compozitia. Intinteti-o pe toata suprafata tavii, avand grija sa nu se ridice pe marginile laterale ale foii de copt si dati tava la cuptor pentru 10 - 12 minute la 180 grade. Aveti mare grija la foc .. nu cumva sa o ia la deal sau la vale ... Aluatul e destul de subtire ca adancime si atunci timpul trebuie tratat cu pretiozitate, daca vreti o rulada perfecta si nearsa :))


Dupa ce soateti aluatul din cuptor, il asezati cu partea de sus peste o alta foaie de copt pregatita din timp pe masa de lucru, peste care ati aruncat niste cristale de zahar. Dupa vreo 5 minute, ii scoateti usor foaia de copt peste care a stat in cuptor, presarati frisca si fructele pe partea aceea (nu puneti frisca pana spre margini) si rulati usor usor dulcegaria, ajutandu-va de foaie de copt de sub ea. Acum eu va zic cum trebuie sa procedati intocmai.. nu mai conteaza ca eu am rulat-o rapid, am taiat-o si am pasat-o "vrabiutelor" care asteptau cu sufletul la gura... In interior am folosit 300 g frisca dulce mixata bine (Hulala am folosit), cu o lingura de esenta de vanilie si 250 g cirese proaspete, ofc fara samburi...





O dulcegarie racoritoare de vara... merge de minune servita in compania unei cupe de inghetata.. ) Am zis !



Deasupra o pudrati un un praf de zahar pudra, voi puteti sa-i puneti si niste moatze de frisca batuta si s-o decorati cu cirese... eu n-am mai putut ! ;))

























Si nu uitati ca oricine isi doreste... poate participa la Provocarea Dulce Romanie !!
 ..  daca si eu am reusit ... :)) sau cel putin am incercat ;)

22 mai 2011

Frittata cu sparanghel


Provocarea lunii Mai pentru Dulce Romanie e continuata in tarisoara Alinei, iar ingredientele alese suna cam asa "sparanghel si dulce de leche"... rau de bine, nu??  Ador sparanghelul si o sa va arat asta pe parcurs... iar pentru provocare am ales sa pregatesc o minunata frittata, dupa care ma dau in vant..:)) Intra in scena the main ingredient... sparanghelul...


Pentru minunatia asta notati asa: 160 g sparanghel, 1 ardei gras mai micut (portocaliu am pus eu.. pentru  curcubeu), un ardei kapia rosu si o legatura de ceapa verde (5 fire)... pentru inceput. Spalati sparanghelul, il lasati sa se scurga de apa, taiati partea lemnoasa, cam 2- 3 cm si va descotorositi de ea, apoi taiati rondele tija ramasa, pastrand o lungime cam de 5 - 6 cm intreaga (din partea de sus). Spalati si celelalte legume, curatati-le cum li se cuvine, taiati-le marunt...   si puneti in scena spectacolul de mai jos... 























In wok picurati 5 linguri cu ulei de floarea soarelui, aruncati acolo toate legumele si timp de 5 minute, pe foc iute amestecati-le continuu cu lingura de lemn. 























Dupa alea 5 minute, presarati o lingurita rasa sare de mare, picurati o lingura plina cu otet balsamic, o lingura sos de soia, 2 cuburi de zahar brun, dati focul pe puterea cea mai mica si timp de 7 minute le lasati in voia lor, amestecand din cand in cand, sa se intrepatrunda aromele... In etapa asta, imi venea sa le scot pe o farfurie (asta asa, sa nu ma mai dau in spectacol mancand cu lingura) si sa le fac disparute.... Legumele alea sotate sunt pline de savoare... o nebunie ..























In cele 7 minute, cat stau legumele pe foc mic, spargeti 6 oua, le separati si mixati albusurile. Apoi amestecati in spuma de albus (fara teama, cu lingura de lemn) 150 grame urda zdrobita in maini, galbenusurile mixate si ele putin, cat sa se sparga cercul, apoi legumele sotate si la final 50 g faina























Ungeti cu unt o tava de tarta cu diametrul de 26 cm, turnati compozitia si dati-o la cuptor pentru 30 minute, la 180- 200 grade.. Impartiti timpii la jumatate pentru respectivele grade.. Dupa ce ati sotat legumele, capetele de sparanghel le puteti pune deoparte, pentru a incorona frittata ... 























Et voila... Un adevarat festin... cu un gust pe masura ..
























O aroma puternica, subliminala, plina de savoare...frittata cu sparanghel..  Un Brandy ii poate tine de minune companie... voi doar va tineti de furculita... ca mana isi cunoaste singura drumul... :)




Sa aveti pofta !! 

18 mai 2011

Pentru mamaligaru' din tine.. soufflé

"M-am nascut in masina".. parca era o vorba nu?? atunci cand te crezi the best sofer ever .. So, asa ma simt si eu :)) sometimes ofc... dar cred ca mi se trage doar de la.. "m-am nascut in masina??" ...nu musai de la cel mai tare sofer.. Ideea e ca soferesc zdravan de bine, gen.. ma bag tare in trafic, accelerez frenetic, tai fatza unora, primesc clacxoane.. dar asta e de bine, nu?? Sunt valabila.. asta e clar.. merg blana pe autostrada, cu 220 luat pe radar . deci e cert :)) La parcare insa.. am o dilema frate..  Nevoie mare sa-i scriu lui Oprescu cu o saptamana inainte de a iesi in trafic...sa scoata bordurile. Dar nu pe toate... ci doar acolo unde eu si cu masina mea trebuie sa ne parcam si musai sa-mi faca loc ridicand doar 2 - 3 masini din jur..  ce ziceti, cer prea mult?? :) Dar ma descurc si fara aprobare... strig Ajutor... ma dau jos in mijlocul strazii si chiar daca-i blochez pe restul.. asta-i viata.. cerul e roz si pamantul albastru... unul tot vine sa-mi miste masina. Altfel o sa-i para rau primarului...ca eu chiar daca ma feresc.. tot o iau.. bordura mai... Ieri conduceam lejer spre casa, ofc dupa help-ul cu pricina de dimineata .. si in fine, tai eu fata unuia cu o super masina, a mea fiind prin comparatie o mini jucarie....si s-a ofticat omu' .. pai daca aveam loc.. Sunt eu de vina? Eu asa am invatat la scoala de soferi.. daca poti, te bagi cu tupeu... :))  invatatura asta a expirat cumva??  Ca eu am primit-o cu dare de seama si mi-am mulat-o rau de bine-n talpa..  Revin la omu' ofticat pe soarta....   S-a deranjat rau de tot..  m-a claxonat apoi, mi-a taiat fata, am dansat amandoi schematic pe benzi .. noroc ca eu, la un moment dat, am virat dreapta spre casa si el s-a tot dus.. si dus a fost... Dar, e un mare dar ofc !... La inceputurile blogoslovirilor cu pricina.. mi-a zis ca-s mamaliga... Pai bine mah, ce ai tu cu minunatia asa?? Deci clar, trivial pentru puterea mea de perceptie. O jignire prea brutala pentru sufletul meu de mamaligar.. Si culmea, ca pe cand tot dansam pe benzi.. poate poate ajung pe primul loc si iau coronita, ma tot gandeam la mamaliga si mi s-a facut o poftaaaaa... moooamaa.. rau de tot... Mi-o imaginam asa cu o nuca de unt curgatoare, niste rauri de smantana si musai niste branza buna.. Si m-am trezit brusc la un moment dat, la fix cand imaginatia mea tocmai o luase razna, iar eu ma vedem c-un Hammer cat casa si el cu o zdeantza de masina...!! So.. oi fi eu mamaliga... dar cum v-am zis mai sus ... eu inca mai cred ca-s valabila.. :)) (don't slap my face :))  asa ca azi .. sunt un veritabil soufflé mamaligar...!!
























Totul incepe cam asa.. faci o mamaliga cat te duce si cum te duce mintea stomacului.. apoi bagi cat intra cu niste branza sarata si o smantana d'aia grasa... apoi clar iti mai ramane mamaliga.. ca pe mine m-a dus mintea aia mult... :)) si mi-a ramas fix 380 grame mamaliga preparata  (nu foarte tare, de s-o tai cu ata.. potrivita)..
Deci, pregatesti 380 grame mamaliga, 260 g urda d'aia buna (faramitata si adapostita intr-un borcan impreuna cu un drob de sare), 220 grame smantana, 2 oua.. batute separat.... si faci asa...



Intr-un vas pui mamaliga, urda, cele 2 galbenusuri, smantana si zdrobesti totul cu instrumentul pentru pasat cartofi.



Separat mixexi cele 2 albusuri si le adaugi amestecand lejer cu lingura.. Nu pui sare deloc ca vorbim de urda si e destul de sarata (adica eu la cata saratura mananc, nu mi-a cerut papila sare... dar in fine, gusti si adaugi daca e nevoie) .. Apoi ungi cu unt 2 tavite cu diametru de 15 cm si inaltime de 5 cm,  pui compozitia in ele, presari niste cascaval ras deasupra si le dai la cuptor.



15 minute la 180 grade si 10 minute - 200 grade, pe ultima suta 5 minute la 220 grade.. hai ca nu-i greu.. Stai tzapan langa cuptor ca urmeaza sa scoti minunatia asta pe care-mi permit s-o numesc soufflé... Este exceptional... si frige rau.. asa ca fi atent sa nu-ti ia si tie limba foc. :) Nu-l potrivi cu alte chestii inauntru... ca se simte asa de bine singur, iar tu vei fi pe cinste binecuvantat cu un soufflé de mamaliga ...absolut minunat !



Sa aveti pofta !!


11 mai 2011

Soufflé de branza cu porumb

Nino, nino, nino...!! Azi .. soufflé de branza dulce... healthy and yammy ! Parerea mea despre aceasta recuzita cu care-mi persiflez martienii modestiei o stiti deja de la soufflé-ul de cartofi.. Asa ca, skip to this recipe..




























Totul a pornit sambata de la un breakfast, dorit a fi pe fuga, dietetic si cu eliberarea pachetului de branza dulce intr-o baza de ou. Apoi a urmat mixerul. Pretenu' asta isi cam face de cap de la o vreme si vrea musai sa-si puna amprenta asupra capriciilor mele stafidite. Asa ca l-am lasat sa-si vada de treaba pana a mixat spuma 5 albusuri cu un pachet praf de copt (trecut si el prin euforia mixerului, dupa ce au stat albusurile bat ). Separat, intr-un pahar, am batut cele 5 galbenusuri cu 3 linguri ulei si 1 lingurita plina cu sare de mare... ii da o aroma aparte. Daca folositi branza proaspata sarata, atunci adaugati sarea dupa gust..


In spuma de albus am eliberat 250 grame porumb (din conserva) si cele 390 grame branza dulce. Atata branza, cascaval ioc !....c-as fi pus macar deasupra... Voi musai sa razuiti putin ca sa incoronati soufflé-ul,  ca-i da un super luciu si implicit clasa martienilor. Am amestecat usor cu lingura de lemn, apoi am adaugat pasta de galbenus, 120 grame smantana grasa si invariabil pentru branza o legatura de marar fin tocat.



Compozitia astfel formata am turnat-o intr-o tava de tarta (unsa cu unt si pudrata cu malai) si am predat-o cuptorului..



Usa a ramas baricadata, m-am implicat doar spionand si mixand la platane...focul .. Pentru cantitatea asta, cam 10 minute la 180 grade, apoi  vreo 200 grade pentru 15 minute, et voila..







E dietetic, n-are nici o lingurita cu faina (inchideti ochii la praful de copt) asa ca va puteti delecta in liniste si fara grija kg-lor in plus.. Se preteaza oricaror aprecieri estetice - mici vase ramequin, dar tot la fel de geniala e si o tava mare de tarta (diametru 26 cm). Se lasa in vreo 10 minute - am calculat eu, dar jur ca nu se observa.. Asa ca aveti grija sa nu-l expuneti la socuri termice sau mecanice.. Oricum in prima faza, expus fomistilor, se prezinta ca un veritabil soufflé.



 „ Regula o stiti deja: musafirii asteapta soufflé-ul si nu invers..! „  .. iar in cazul asta nu veti intampina nici o problema... dupa 10 minute e deja pierdut din farfurie :))).... E absolut delicios, si poate fi trecut lejer in meniul oricarei diete ! Il puteti servi in compania unui fresh de portocale.. Sa aveti pofta !

2 mai 2011

Chec cu arome de lamaie, menta verde si ciocolata

Acum o saptamana am fost cu Eduard in vizita la prietena lui Maria, cu prietena lui Bianca :)) suna bine, nu? :)) au fost sub supraveghere so... no comment ! Initial mi-am dorit sa fac un tortulet, dar nu am facut casa buna cu timpul, asa ca mi-am rezervat momentele disponibile unei dulcegarii usor de preparat si taare gustoasa...  Eduard a fost la aparate, asa ca Simo ... din cauza asta a iesit si mai grozav... ma intrebai atunci cum de-i asa pufos :))


Pentru inceput: se 'prepara' un copil, il mai lasati sa creasca vreo 3 ani si apoi ii puneti mixerul in brate (la cerere ofc !) si ii dati intructiuni :)) de genul:
- mixezi strasnic 7 albusuri cu 9 linguri cu varf de zahar ;
- cele 7 galbenusuri batute cu 5 linguri ulei, le adaugi peste spuma de albus.
Apoi ii dai o pauza sa-si inceapa repriza de footbal si continui tu operatiunea... Oricum pana aici s-a descurcat de minune, asa ca ma inclin in fata lui :)) bravo Edi !!






















Adaugi treptat 200 g faina (cam 6 linguri cu varf) amestecata cu 1 praf de copt si un varf de lingurita cu bicarbonat si la final 60 ml esenta de lamaie (2 sticlute) - Dr. Otker si amesteci usurel cu lingura de lemn. Pregatesti o tava cu dimensiuni 30cm / 12cm, tapetata cu foaie de copt, unsa cu ulei si pudrata cu faina si torni acolo jumatate din compozitie.. In jumatatea ramasa, pui 1 lingura cu menta verde (la plic - Kotanyi - my best friend), 2 linguri crema de castane (l-am folosit si la Tiramisu), si 100 g ciocolata de menaj rasa... Trebuia sa mai dau si cu sutu-n minge.. si am uitat de poze dupa ce am adaugat ciocolata rasa... imi intrase un gol in poarta si a navalit depresia peste mine :))  


Asa ca le-am amestecat bine si le-am turnat peste compozitia deja existenta in tava, amestecand culorile cu o tepusa. Am lasat chec-ul 50 minute la 180 grade (sau testul cu scobitoarea) ... et voila... chec-ul la Maria acasa... pudrat cu zahar vanilat.. O minunatie...























Copiii si-au lins degetelele si au papat jumate chec dintr-o lovitura :))























Este foarte pufos si plin de arome.























Sa aveti pofta !