Se afișează postările cu eticheta lapte condensat. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta lapte condensat. Afișați toate postările

8 iulie 2012

Inghetata de zmeura


Sunt egoista, stiu. Am stat ieri toata ziua cu inghetata asta sub nas, mi-am umezit buzele in zmeurica, coacaze si alte cateva arome, mi-am perfuzat-o din 4 in 4 ore, iar voua nu v-am impartasit nimica! Mea culpa, n-o sa se mai intample! Combinatia asta de arome articuleaza o serie de repere majore din care poate rezulta perfect profilul unei fiinte ce n-o sa-si trateze obsesiile in vecii vecilor! Moi, par exemple! Nu e un anume tip, e pur si simplu o altfel de inghetata - asta pentru cei ce se vor lasa prada aromelor si faptelor incrucisate. Inghetata asta e de nerefuzat, va zic! E usor capabila sa-i dicteze mainii si limbii miscarile, indiferent de orice circumstanta si legatura si-a stabilit-o oricine cu cantarul, cu o precizie izbitoare asupra cadentei timpului - cum ziceam mai sus - din fix 4 in 4 ore ;).


Aveti nevoie de : 
550 grame zmeura,
300 ml lapte gras,
300 grame zahar,
2 oua intregi,
70 grame unt de arahide (usor sarat - Smooth peanut butter - gasiti in Cora)
400 ml frisca lichida (Hulala am folosit eu)
200 grame coacaze
sucul de la 2 lamai
2 linguri pline cu esenta de vanilie / sau 2 pastai de vanilie


First, asigurati-va ca aveti zmeura, coacaze si unt de arahide, ele sunt cele 3 zane cu baghete magice si minile invizibile. Cantariti zmeura apoi lasati-o in congelator cateva ore bune, sau peste noapte, sau cumparati zmeura deja congelata - desi ar fi pacat sa n-o aflati in toata splendoare ei proaspata prin piete, nu? Deci, dupa ce a inghetat destul zmeura (la fel de fain merge treaba si cu mure sau afine) o scoateti de la rece si-o mixati bine pana se formeaza un piure.. pe care il pastrati in frigider pana terminati celelalte etape premergatoare.

Deci.. intr-un vas puneti pe foc potrivit - laptele si zaharul, pana se topeste mormanul ala dulce, adaugand si cele doua galbenusuri (batute putin cu telul inainte) - etapa in care amestecati mereu cu telul - pana incepe sa dea laptele in clocot, apoi stingeti focul si luati vasul din preajma caldurii. Next, ii dati drumul in lapte - untului de arahide si amestecati mereu pana se topeste isprava asta de smooth peanut butter.. apoi lasati compozitia deoparte la racit. E totusi unt, nu veti observa o culoare uniform creata, ci mici brazde de culoare cafenie pigmentata pe alocuri de albul laptelui, aha. Si daca pur si simplu nu agreati ideea untul de arahide, nu-i inghititi pur si simplu insemnatatea, nu-i crima daca-l eliminati din calcul.. doar ca atunci n-o sa mai vorbim de-o inghetata atipica, ci tipicaro-delicioasa! Sa va mai zic ca e grozava cu orice fruct de padure aveti la indemana? O da, va zic ca mere' dom'le, mere struna!

Mixati frisca lichida laolalta cu albusurile de oua, cat sa-i pastrati consistenta pufoasa. Ca regula generala, frisca se tine in frigider, nu congelator, nu camara. Nu aveti nevoie de intaritor de frisca, de la sine putere se lasa batuta de mixer, parol! Daca o mixati prea mult - nu se taie dom'le, ci pur si simplu consistenta i se transforma intr-un fel de burete din ala sponge din cauza aerului prea mult incorporat. Ok, da?  Frisca se mixeaza de regula pe aceeasi putere - de la inceput pana la sfarsit - si in aceeasi directie.. suficient cat sa obtineti din partea ei un varf usor indoit la vedere atunci cand scoateti telul sau paletele mixerului din ea. De data asta, nu uitati de albusuri - le mixati impreuna cu frisca, da?

Dupa ce compozitia de lapte si unt de arahide s-a racit - o aduceti intr-un vas mare laolalta cu frisca lichida mixata cu albusurile, sucul de lamaie, esenta de vanilie si piureul de zmeura - amestecand usor suratele astea cu telul. Apoi spre aparatul de inghetata.. Regulile lui le stiti din manualul cu instructiuni, eu v-am povestit insprava mea la inghetata cu ciocolata si cafea - asa ca n-o sa insist cu treaba asta - doar un amanunt.. dupa ce aparatul de inghetata si-a facut treaba - amestecati in compozitie coacazele si apoi varsati totul in vase dedicate sau ca mine - in tavi si lasati-o sa mai sada in congelator. Altfel, fara aparat - o turnati intr-un mare vas si-o bagati in congelator; apoi o scoateti de acolo si o mixati din 30 in 30 minute de vreo 3 ori - ca sa-i spargeti cristalele de gheata, iar dupa ultima chinuiala de genu asta cu mixerul, adaugati coacazele.  Inghetata de zmeura si unt de arahide e delectabila, pe bune! Si cu asta basta, am zis tot ce-aveam de zis.



Reteta imi apartine.

30 iunie 2012

Inghetata Snickers


Cestiunea asta 'arzatoare' e ca o atingere prelunga ce-ti da fiori, ca un senzual sarut - furat timid (la inceput) cu buzele umezite in si de placere.. Dupa prima inghititura insa, centrii nervosi se resemneaza si nu se opun nicicum, cand gemi de incantare. Stapanirea de sine nu starneste decat nelinistea, iar aceasta noua si neasteptata experienta te face sa te-ntrebi rusinat/a cum ai putut sa traiesti pana acum fara ea..  ea - inghetata snickers dom'le - o avalansa de arome, cu o consistenta bogata dar si finetzuri izbitoare, o aventura pe care e musai sa vi-o daruiti macar o data voua si celor dragi.


Poate va pare hilar ce zic, dar pe bune ca dulcegaria asta n-are nevoie de cuvinte, mai cu seama cand numai titlul ar trebui sa-i dicteze spiritului ciocoholic neimblanzit nelinistea dinainte furtunii. So, less words, more pictures - si-o aluzie - o sa atingeti nirvana saruvand-o, fara nici o contemplatie si asceza, pa bune! Si va conjur sa n-o luati de buna, sa-mi puneti vorbele la bataie si sa ma amenintati cu virulenta si complicitate. Si-n timpul asta si dupa ce-o prefaceti fix asa, io o sa stau cocotzata fix aci pe blog la cucurigu si-o sa culeg aplauze pentru ea, in timp ce voi veti indrazni, intr-un final, sa va cunoasteti si recunoaste slabiciunile :) 
Daca-i buna la dieta?? Ptiuuu drace! Merge struna, da mah daaa!


Intai de toate mesteriti caramelul din:
175 grame zahar,
3 linguri apa,
120 ml smantana grasa de gatit - la temperatura camerei,
1 lingurita rasa cu sare de mare -musai,
120 grame unt - la temperatura camerei, astfel:


Turnati zaharul si apa intr-un wok.. (e cel mai potrivit pentru treaba asta.. ca nu se prinde nimic si e tare usor de manevrat, tinand cont de viteza cu care trebuie sa executati operatiunea). Incalziti delicat wok-ul la puterea mica, amestecand de vreo 2 ori zaharul din el, apoi doar urmariti-l pana cand acesta incepe sa se topeasca sub presiunea caldurii. Mariti puterea flacarei pe medium si permiteti-i zaharului sa fiarba nederanjat de nici o lingura de lemn... Dar urmariti operatiunea asta cu ochi de vultur..

Cum vedeti ca-si schimba culoarea si devine aurie toata miscarea, invartiti lingura in wok prin toata treaba asta, evitand sa amestecati caramelul prea mult. Luati imediat wok-ul de pe foc, adaugati sarea de mare si smantana de gatit amestecand cu cea mai mare abilitate ingredientele-n caramel. Daca nu va grabiti sa adaugati imediat smantana in etapa asta, e posibil sa va iasa caramelul amar, pentru ca wok-ul fiind incins, chiar daca e luat de pe foc actioneaza asupra zaharului continuu si-l supraincalzeste, metamorfozand gustul ala dulce sarat in ceva dulce-sarat-amarui;) Deci fiti pe faza, ok? O sa bulbuceasca toata situatia cand adaugati smantana, dar fiti pe pace, totul e ok. Apoi adaugati untul (la temperatura camerei) si amestecati vartos cu lingura de lemn! Si cu asta basta: lasati caramelul la racit! Veti avea nevoie de intreaga cantitate de caramel, asa ca daca va trece prin minte sa prefaceti din cuvinte in tortura culinara dulcegaria asta cu ciocolata si caramel - atunci aveti nevoie de o cantitate dubla.. sau chiar putin mai mult, daca va ploua in gura dupa inca o inghetata cu cirese amare si caramel.

Next, urmatoarele ingrediente incoroneaza deliciosenia asta de inghetata.


Notati asa:
200 grame zahar,
200 migdale / alune de padure (crude) / nuci - combinatia insa, rules! (nu prea fin macinate),
4 batoane de ciocolata snickers de 51 grame fiecare,
1 lingura plina cu esenta de rom,
3 linguri pline cu esenta de vanilie,
5 linguri pline cu apa,
150 grame ciocolata neagra,
250 ml smantana grasa de gatit,
200 ml expresso,
350 ml frisca lichida,
300 ml smantana grasa de gatit,
150 ml lapte batut.

Cea mai misto alinare in toata povestea asta e ca n-aveti nevoie de aparat de inghetata! Nope! Va zic la sfarsit cum dregeti fapta. Deci, turnati in wok-ul in care ati pregatit inainte caramelul (pe care l-ati turnat intr-o craticioara sa se raceasca mai repede, da?).. zaharul, apa, migdalele macinate, bucatile de ciocolata snickers rupte asa urat / dragut cu mana si lasati totul la foc potrivit pana se preschimba la fata toata treaba, zaharul incepe sa se caramelizeze - operatiune in care lingura de lemn va e, musai, sluga, iar ochii capitan! Nu dureaza mult etapa asta, ideea e sa devina cat de cat aurie situatia, momente in care zaharul incepe sa se lege in jurul firicelelor de migdale - in cazul meu, dar si mai delicioasa si autentica e situatia daca folositi alune de padure si nuci - doar ca de data asta eu n-am avut.


Apoi turnati peste amestecul asta ciocolata amaruie si mai amestecati pe foc timp de 1 minut pana cand se transforma totul intr-o mare ciocolatoasa, migdaloasa, migaloasa si parfumata de numa... acu e timpul sa adaugati esentele, da? si apoi smantana (prima cantitate din lista de 250 ml) si mai amestecati timp de 1 minut pe foc pana se incorporeaza ingredientele. De ce nu puneti de la inceput ciocolata? Pentru ca se preschimba instantaneu la fatza culoarea si n-o sa va dati seama daca s-a caramelizat zaharul destul in jurul migdalelor/nucilor. Am pus poze cu isprava, ca sa va dati seama ce si cum..

Apoi turnati in amestecul de mai sus... toata cantitatea de caramel, cafeaua tare sau expresso-ul si lasati crema la racit. Din toata compozitia rezultata - scoateti atata crema - cat sa umpleti un pahar de 200 ml. Si daca va pune pacatu sa gustati din crema, o sa vi se rupa firul, garantat! Eu adaug in tortura din paharelul asta 3 - 4 picaturi cu esenta de migdale si apoi il las la frigider! E crima si pedeaspa, e care pe care, parol ca da!

Intre timp mixati intr-un vas smantana de gatit (cele 300 ml) si frisca lichida (laolalta) si lasati-le la frigider pana se raceste dulcegaria de mai sus, dupa care turnati totul intr-un vas incapator si incorporati cat se poate de bine (cu o spatula de silicon ca se muleaza cel mai bine pe situatie, sau eventual cu un tel) .. frisca si smantana mixate cu compozitia de migdale, cioco si caramel si laptele batut.. si dati vasul in congelator - sau cele doua vase daca nu aveti unul incapator... e destula inghetata, nu doar pentru liliputani! O scoateti din congelator din 30 in 30 minute, de vreo 3-4 ori si amestecati cu lingura prin ea (nu cu mixerul) - cat sa se regaseasca prin toata compozitia migdalele si alunele (alea din ciocolata snickers) de-au picat la fund. Si cu asta basta, m-am suit p'o sa!


Asta daca n-o sa faceti ca mine si-o sa scapati de-o cantitate impresionanta de inghetata neinghetata.. intr-un loc nevazut de nimeni (noroc ca burta n-are gura, uff)... pe intreaga traiectorie a prefacerii si drumului spre congelator. Cand o puneti in cupe pentru servit - turnati o lingurita / doua din crema aia ce-a stat cuminte in pahar la frigider (daca n-ati terminat-o asa simpla intre timp). Nu va mai zic ca aceasta crema se intareste si daca adaugati niste fulgi de cocos prin ea, sau alte cateva nuci sau migdale macinate - o transformati intr-o cavalerie de bomboane de'o sa va lingeti pe degete. Asa ca inainte de servire, o bagati la microunde 10 secunde - cat sa poata intra lingurita in ea si sa stropiti cu o savoare in plus inghetata.

Sa va mai zic ca aproximativ la modul asta - asa total insiruit mai sus -  fac io crema pentru tortul snickers?? Dar gata, mai multe nu va zic ;) pana ii vine si lui randul, cat de curand sper.. ;) Poze n-am decat intr-o singura pozitie - da stiu ;)) dar ma luptam cu hotii de cai, gen mama care impartea dulcegaria mai mult sau mai putin frateste,  cu echipajul casei. In 10 minute s-a terminat juma de tava ;) timp in care am prins-o in flagrant de 2 ori, mda! ;)


Dulcegaria asta merge catre my lovely Andie's veggies - pentru care am ales caramelul ;) - unul din cele doua ingrediente menite lunii iunie - sa duca mai departe Provocarea Dulce Romanie - minunat proiect initiat de Mihaela ~ de prin lume adunate!



Reteta caramel - Green&Black's Organic, Ultimate Chocolate Recipes
Reteta de inghetata imi apartine.



15 iunie 2012

Inghetata de cirese


N-am timp de vorbe, sorry! Am niste chestiitrestii de executat, ciocolata de topit si turnat in valuri peste un amazing tort, asa c-o sa fiu scurta! Inghetata asta n-a avut nici 24 de ore de viata! Am prefacut-o seara trecuta in ceea ce vedeti, iar azi cand am ajuns s-o fotez chipurile in toata splendoarea ei, atat am mai gasit pe fundul vasului. E di-vi-na! pa bune! 

Notati asa: 350 g frisca lichida, o cutie cu lapte condensat Delatte (397 grame), 500 grame cirese (nici nu va zic ca iese o grozavie cu orice fruct / de ex.. de padure), 100 ml sirop concentrat de cirese

Laptele condensat il aflati AICI - tocmai ce-am vazut si eu schimbarea la fata a etichetei, unde mai pui ca s-a mai nascut un puiut in casuta Delatte.. Caramello. Cred ca-i tare fain. O sa-l testez pe barba mea si apoi va raportez parerea ;) 

Pentru inghetata asta, am folosit cirese congelate - pe care le-am 'batut' cu facaletu pana s-au prefacut in bucati micute. Am mixat frisca, am turnat peste ea laptele condensat, am pulsat cu ciresele zdrobite, am stropit totul cu siropul de cirese (nici nu va zic ca puteti folosi orice alta aroma de sirop concentrat aveti la indemana, in functie de fructele pe care le incorporati in compozitie) si am amestecat usor toate ingredientele cu o spatula. Apoi toata cremosenia asta si-a gasit drum spre aparatul de inghetata... si-n 40 minute ni s-a rasfatat in fata ochilor minunatia asta dulce, parfumata de vara. 

Daca nu aveti aparat de inghetata, nu-i bai! O varsati intr-un vas pe care il ascundeti in congelator pentru 40 minute, apoi o scoateti si-o mixati ca sa-i spargeti cristalele de gheata si mai repetati o data procedura asta dupa 30 minute (daca mai aveti stare) si cam gata!  Repet: e
 di-vi-na!! si extrem de simplu de facut, nu-i asa?

Acu ma simt asa oleaca strange ca n-am stat la povesti, dar va las in compania altora mai vechi.. Gasiti aici pe strada principala cu retete - dreapta jos - la dulceata vs inghetata - vreo 10 tipuri de inghetata... doar spor si pofta sa aveti ! Hugs to all s'un vikend de poveste ! 


Reteta imi apartine.

10 ianuarie 2012

Tort cu arome exotice

Acu' vreo doua saptamani, invitatia Roxanei de a gati something special  in favoarea cinei la Cube Milano m-a pus pe ganduri rau de tot! Si de atunci ma tot gandesc cu ce dulcegarie sa va iau graiul, sa va solicit comentariul si like-ul aici sau pe FB;). Si-mi tot vine-n minte filmul ala My Best Friend's Wedding, pe care l-am vazut de vreo 15 mii de ori.. si parafrazand un pic momentul, cu zambetul pe buze, va conjur sa (love) like me!! ;)) La sfarsitul postarii .. e acolo un happilly happy buton ! Promise u after.. imagini la inaltime, retete de calibru Cube, ce mai tura - vura.. momente fansy smansy de vis! 


Dulcegaria asta te scoate din amorteala, iti daruieste amintirea acelui sarut pe care odata ce l-ai simtit pe buzele tale nu-l mai uiti niciodata, pe cuvantul meu!;)


E o combinatie dulce acrisoara ce-ti da tarcoale in miez de noapte (mda, cam atunci am terminat de bibilit la ea si nu va zic ce urgie parfumata si cremoasa i-a curmat soarta) si nu-ti da pace pana nu mai savurezi o portie si ti-o imaginezi doar a ta, creata doar pentru tine ! Da, da, se poate ! ;)


Si-ncep asa: eu am scos de la 'naftalina' pulbere de agar-agar, c-asa cere concursul (voi puteti folosi gelatina), o tava de tort cu diametru de 18 cm si 2 inele speciale pentru mousse - daca-i bal, bal sa fie ;)); dar voi puteti folosi fara grija o tava de tort cu diametru de 26, cu urmatoarea indicatie : dublati cantitatea la mousse-ul de mango (doar daca vreti), in rest.. chef de gateala si pofta sa aveti! Postarea e kilometrica stiu, dar n-o sa fiu scurta pentru ca sub 'masca' torturii puteti citi mai multe indicatii, retete - intr-una singura;) Puteti face doar blatul si o cantitate tripla de mousse sau dubla de crema.. sau alte combinatii de n luate cate k.. feel free to mambo jumbo!


De la baza: blat cu alune de padure, mousse de mango, garnitura de kiwi, crema cu lapte condensat si banane, jeleu de mango, piersici / zmeura pentru decor.

Blatul e atat de untos si parfumat incat n-are nevoie de nici un strop de sirop. E musai sa-l retineti si sa-l ridicati la rang de mic dejun, asa simplu, alaturi de o ceasca de cafea sau lapte cald! Contine: 100 grame alune de padure (coapte si nesarate), 2 oua, 100 grame zahar, 3 lingurite cu esenta de vanilie, 100 grame unt, 50 grame faina. 




Intai de toate preincalziti cuptorul la 180 grade. Mixati ouale cu zaharul timp de 7 -8 minute, pana cand isi tripleaza volumul. Nu pe toate astea.. doar 2 ;)


Apoi adaugati pe rand: untul topit (timp de 1 minut la microunde), esenta de vanilie, alunele macinate, faina si incorporati-le usor cu o spatula-n compozitie..


Turnati compozitia in tava de tort cu inel detasabil (tapetata cu hartie de copt) si lasati-o la cuptor timp de 30  minute la 180 grade - depinde de cuptor (chiar mai putin - daca folositi o tava cu diametrul de 26 cm).


Daca folositi o tava de 18 cm taiati blatul in doua - ca mine, altfel in cazul uneia de 26 cm il pretuiti exact asa cum e !


Primul blat il folositi pentru tortul mare, al doilea va ajunge pentru 3 forme speciale de mousse. Primului blat i-am taiat din margine aproximativ 1 cm, sa dea bine pe sticla si sa nu intre in decor. Voi faceti cum doriti! Oricum, bucatile ce-au ramas se mananca.. pe principiul "nimic nu se arunca, totul se transforma-n burta!". E demential, parol!


In timpul coacerii blatului preparati garnitura de kiwi ! E musai s-o lasati la racit, macar timp de o ora pentru a capata consistenta dorita de jeleu - musai la frigider atunci cand folositi gelatina. Cu agar - agar lucrurile stau putin diferit. In cazul asta, nu e nevoie de frigider ca se solidifica la temperatura camerei, dar sincer n-am incercat pe barba mea asta, ca mi-e teama, na c-am zis! Si atunci bagati si voi ca mine preparatul la frigider ;)  Be aware ca agar-agar iti face jeleu batz daca celelalte ingrediente sunt reci, iar 4 grame de agar agar sunt suficiente pentru 600 grame lichid, comparativ cu 10 grame gelatina. Sincera sa fiu prefer agar-agar, dar nu prea se gaseste in orice plafar sau magazin de cartier.

De retinut: Agar-agar vs gelatina:  pudra de agar-agar se dizolva in cateva linguri cu apa (eu am pus doua - trei ), apoi se aduce la punctul de fierbere, amestecand continuu. Se fierbe 2 minute, apoi se incorporeaza in celelalte ingrediente - musai la temperatura camerei, calde sau fierbinti..  Gelatina - in schimb - se adauga in apa rece, eu o vars de regula in 50 ml apa, se lasa 10 minute sa se intareasca, apoi se incalzeste la microunde timp de 10 - 15 secunde, avand grija sa nu dea in fiert.. in secundele astea sigur nu da, va garantez eu! Apoi se incorporeaza in restul ingredientelor. Oki Doki acum pornim la drum!

Garnitura de kiwi: 2 kiwi, 100 ml suc de portocale (zeama de la o portocala mare), 100 ml apa, 50 grame zahar, 1 lingura cu esenta de vanilie, 2 grame agar-agar  /  (sau 7 grame gelatina). 

Mixati fructele de kiwi, puneti celelalte ingrediente la fiert (inclusiv pudra de agar-agar/// iar in cazul in care folositi gelatina - se adauga la final - dupa ce se ia vasul de pe foc.. am scris mai sus cum, da!?). Dupa ce au dat in fiert, se adauga fructele mixate bine, iar din momentul fierberii se mai lasa inca 6 -7 minute pe foc. Apoi se toarna in forme mai mici decat diametrul tavii de tort si se dau la frigider.


Mousse-ul de mango: Crema asta o puteti savura direct dintr-o cupa, decorata cu niste fructe exotice si o ticalosie (in a good way) de sos racoritor, usor acrisor!  E parfumata si aromata cum nu se poate, mai ceva ca un mousse de ciocolata!! Aveti nevoie de:  1 mango, respectiv 230 grame (grame cantarite dupa ce l-ati curatat si l-ati dat pe razatoarea mare), 80 grame zahar, 150 ml suc de portocale (1 portocala jumate), 1 lingura cu esenta de portocale, 220 frisca lichida, 1 lingurita zeama de lamaie, 3 grame agar-agar (sau 13 grame gelatina).



First, mixati frisca lichida in care ati adaugat esenta de portocale. Daca folositi gelatina o puneti de la inceput in 50 ml apa rece si va vedeti de treaba. Dupa ce ati dat fructul pe razatoarea mare, il puneti la fiert cu zaharul si zeama de portocale - timp de 5 - 6 minute. Apoi faceti pasta amestecul - cu mixerul vertical, fructul facandu-si simtita prezenta prin parfum, aroma si culoare! Varsati pasta aceasta in vas si repuneti vasul pe foc. Fiind deja fierbinte, nu o sa aibe nevoie de prea mult timp pentru a da in fier, asa ca adaugati pudra de agar-agar in momentul asta, amestecati, iar la al doilea clocot, luati vasul de pe foc. Lasati sa se raceasca  compozitia, nu are nevoie de foarte mult timp o sa vedeti, adaugati frisca mixata si turnati mousse-ul peste blatul de tort. Daca folositi gelatina (in loc de agar-agar) o adaugati inainte de frisca. Apoi dati tortul la frigider.


In etapa asta va hodiniti ;) Mousse-ul trebuie sa se intareasca, daca-mi aduc bine aminte o ora i-a fost de ajuns - atingeti usor mousse-ul si va orientati ce si cum, abia apoi crosetati niste forme din jeleul de mai sus. Eu nu aveam folie alimentara, ca e mult mai usor de desprins jeleul din forme daca o asezati la baza. Oricum merge chiar si asa, vrea nu vrea, dar de regula vrea!;)


Mda, sa nu uit! Uitasem de folia protectoare ;)) Asa ca, dupa ce s-a intarit mousse-ul de mango, am scos inelul tavii, am lipit efectiv folia de mousse, apoi i-am atasat inelul la loc! (Sincera sa fiu mi-e tare greu sa fiu serioasa:) Am in cap niste ganduri gastronomico - hiperbolice cu chilotii astia protectori si inelu lu' Bitman, dar n-am voie sa va cuvant asa azi!)  Deci, am folosit un 'chilotel' pentru documente ! E mult mai usor de lucrat cu el, cand vine vorba de croit cercuri, comparativ cu folia alimentara! Deci puneti de la inceput folia! E o umplutura fina, cremoasa si-ar fi pacat sa bagati cutitul intre inel si crema ca sa o desprindeti.

Crema de lapte condensat: Asta-i nebunie curata, parol ca da! Crema asta anticipeaza parca savoarea blatului untos de la baza. E grava crema! E densa, parfumata, senzationala, chiar asa! Aveti nevoie de: 1 banana mare, 397 grame lapte condensat - adica o cutie, 1 lingura cu esenta de migdale, 100 grame coniac, 100 ml lapte gras, 5 grame agar-agar / sau 16 grame gelatina diluata in 50 ml apa. 




Puneti laptele la fiert si cand aproape a atins punctul de fierbere, adaugati pudra de agar-agar, amestecati si lasati-l sa dea in clocot, apoi il lasati la racit. Mda, apoi desfaceti cutia cu lapte condensat, pe care, daca mi-ar permite trupul, l-as manca tiptil-tiptil cu lingura!! ;)


Faceti banana - pasta - cu mixerul vertical, incorporati-o in laptele condensat cu o spatula, iar cand laptele a ajuns la temperatura camerei, il adaugati in cel condensat.  Nu uitati sa incorporati coniacul si esenta, apoi gustati.. hmmmm dementiala, nu-i asa? Daca folositi gelatina, nu mai dati laptele in fiert, ci doar il incalziti.. si procedati cum v-am scris, mai sus la versus ;)



























Apoi turnati urmatorul rand de crema.. mda, sa-i zicem aproape ultimul !


Si in faza asta e musai sa stea vreo 2 ore la rece, ca-i spongioasa si fitzsoasa crema! Ideea e urmatoarea.. cand  o atingeti si vi se lipeste de deget ca un scotch, dar nu se ia.. atunci e gata! Hai sa zicem 3 ore la rece (desi e mult) si am incheiat discutia, da? ;)

Jeleul de mango: 1 mango (respectiv 230 grame cantarite dupa ce l-ati dat pe razatoare), 400 ml apa, 50 grame zahar, 1 lingura mare cu esenta de lamaie, 2 grame agar-agar / sau 6 grame gelatina.  


Puneti la fiert fructul dat pe razatoare, apa si zaharul timp de 12-15 minute. Apoi mixati compozitia cu mixerul vertical, repuneti iar vasul pe foc adaugand si pudra de agar - agar, lasati-o sa dea o data in clocot, apoi luati vasul de pe foc, adaugati esenta si lasati amestecul sa atinga cat de cat temperatura camerei. Daca-l pregatiti din timp, iar crema cu lapte condensat nu s-a intarit suficient, dar jeleu sta deja batz, atunci il reincalziti. Asta-mi place la agar-agar! Daca folositi gelatina, o adaugati la final. Si turnati ultimul strat !! 


Lasati tortul la frigider pentru inca vreo jumatate de ora, apoi il decorati cum doriti. Eu am optat pentru piersici din compot. Ufff, ca lunga postare a mai fost, desi tortura aproape ca se face singura, pe cuvant de om serios! 


Si desi parte fin, nu e!! E putred de bogat in parfumuri: dulci cand ti-e sufletul imbatat de desire si timid de acru cand e musai sa-ti potolesti nevoia contagioasa de dulce! 


Si chiar daca acum vi se pare a little strange ce zic, de la prima incercare o sa admiteti in intimitatea gandurilor voastre devoratoare:  I think I fell in love, si asta again and again!;) Soo, pana una alta, like me, fix aici si pe FB. Timp de 2 saptamani puteti sa-l pretuiti printr-un comentariu si like pe al meu! ;) Io chiar va rog sa faceti asta! ;) Multam fain!!


Retete imi apartine in totalitate, in case u wonder.

4 octombrie 2011

Tort cu ciocolata si caramel

De la inceput spun ca aceasta postare nu poate fi citita "printre randuri".. Va trebui intr-o maxima masura, sa parcurgeti, cu ochii mintii si cu limba impleticita, de zeci de ori fiecare pixel din fiecare poza.. Si da, urmaresc intentionat acest lucru!;)... Fiecare imagine, lipsa de formalitate a ingredientelor .. toate astea luate impreuna sau separat, reprezinta un pasaport impresionant atunci cand aveti la masa desfraului .. pasionati de cioco si caramel, ce vor fi atinsi in cele mai sensibile coarde ale perceptiilor organoleptice si nu numai, admit chiar niste coarde psihice atinse de la inceput cu toata puterea..;)


Intru-cat am convenit, cu mine insumi, ca experienta oferita de prima tentativa de a pune in aplicare aceasta dulcegarie sa faca obiectul unor cercetari laborioase, din cioco biblia primita in dar de la my lovely Roxana.. , marturisesc cu riscul de a-mi primi bataia cuvenita din partea amicilor de pe FB, ce au strigat din rasputeri dupa reteta vazand imaginea, ca da.. am executat de atunci inca de 4 ori aceasta tortura culinara, pentru a percepe maxim notiunile declansate, da maxim am zis, da da!! 


Si cu fiecare bucatica gustata din acest tort - literalmente divin, perceptia capata forma, prin fiecare impresie ce actioneaza asupra sufletului indragostit de cioco.. Si uite asa ma las prada sentimentelor si recunosc: I love this chocolate tort!!!


Sa indraznesc sa zic ca n-are faina si nu ingrasa??? hahahahahaaaa;)))) E demential ! Si cu ingaduinta voastra  va infatisez reteta:

Intai de toate mesteriti caramelul din: 175 grame zahar, 3 linguri apa, 120 ml smantana grasa de gatit,  1 lingurita rasa cu sare de mare -musai, 120 grame unt, astfel:

Turnati zaharul si apa intr-un wok.. (e cel mai potrivit pentru treaba asta.. ca nu se prinde nimic si-i tare usor de manevrat, tinand cont de viteza cu care trebuie sa executati operatiunea). Incalziti delicat wok-ul la puterea mica, amestecand zaharul din el pana cand acesta incepe sa se topeasca sub presiunea caldurii si a apei. Mariti puterea flacarei pe medium si permiteti-i zaharului sa fiarba nederanjat de nici o lingura de lemn... Dar urmariti operatiunea asta cu ochi de vultur.. 

Cum vedeti ca-si schimba culoarea si devine aurie toata miscarea, invartiti wok-ul cu toata treaba asta, evitand sa amestecati caramelul prea mult. Luati imediat wok-ul de pe foc, adaugati sarea de mare si smantana de gatit amestecand cu cea mai mare abilitate ingredientele astea-n caramel... Nu prea-i timp de poze, ca se intareste nebunia asta dulce-sarata si ne-am lins pe botic cu o amagire dura, prea cristalizata...  Aici aveti la vedere cristalele de sare.. 


... iar imediat dupa, urmeaza valul de smantana amestecat cu cea mai mare iuteala ever..;) 


Apoi adaugati untul (la temperatura camerei) si amestecati vartos... nu-i timp de poze in etapele astea si de prea multe vorbe.. apoi lasati caramelul la racit, in timp ce topiti pentru blat ciocolata.. De retinut ca alchimia prefacerii ingredientelor in caramel pastreaza o parte din misterul crearii, datorita exigentei timpului... indulgenta demasca esecul si nu vrem asta !!

 Incingeti din timp cuptorul la 180 grade.. sa nu uitam asta.. da?

Topiti la bain marine 250 grame ciocolata (eu am folosit de menaj prima si a doua oara, apoi ciocolata fina Milka, iar gustul a fost desavarsit de fiecare data indiferent de ciocolata), 160 grame unt si 175 grame zahar avand grija ca vasul ce le contine sa nu atinga bulbucii de apa din vasul ce-l sustine..


Dupa ce s-au topit ingredientele luati vasul de pe foc, varsati continutul intr-un alt vas incapator (ajutandu-va de o spatula de silicon, nu folositi mixerul) si amestecati continuu incorporandu-le. Adaugati apoi 25 ml esenta de vanilie (Dr. Otker) si 120 grame migdale prajite, nesarate, macinate.


Separati 5 oua..  caci urmeaza galbenusurile adaugate pe rand sau in acelasi timp (merge si si, clar) .... incorporate bine in compozitia de ciocolata si migdale...


... Apoi militariti bine armata de cavaleri albi, respectiv albusurile, si incorporati pentru inceput o parte din cantitatea de spuma, ajutandu-va de spatula de silicon.. e rau de buna si absolut necesara prezenta ei in fiecare bucatarie.. iar apoi turnati restul de spuma de albusuri, incorporand lejer pentru a nu permite bulelor de aer sa patrunda prea mult compozitia..


Tapetati o tava de tort cu diametru de 24 cm cu foaie de copt, ungeti bine forma cu unt, inclusiv foaia de copt de la baza formei si turnati jumatate din compozitia blatului de ciocolata..  Apoi intervine caramelul... Turnati raul de caramel in centrul formei, apoi ajutati de un betisor imprastiati putin caramelul prin compozitie, cat sa-ti intinda tentaculele prin mai multe parti.. avand grija sa nu ajungeti cu el pana spre marginea formei.. 


Apoi turnati restul compozitiei de ciocolata si migdale si la cuptor cu el.. Pentru 35 minute la 180 grade.. Daca vedeti bule de caramel la suprafata tortului rezistati tentatiei de a pune mana, ca frige al naibii de tare ;)) Lasati magia asta sa se raceasca complet, timp in care veti vedea ca se va lasa putin sub greutatea ingredientelor si lipsa unui agent de crestere... dar nu va faceti nici o grija.. sunt exact etapele prin care trebuie sa treaca minunea...  Dupa ce s-a racit il pudrati cu cacao et voila:



Apoi serveti tortura in compania unui motz de frisca sau unei inghetate de vanilie... 


Si oricat de grav v-ar speria gandurile de dupa desfraul culinar, iar sufletul vostru mai e capabil, dupa o vizualizare indelunga a acestor imagini, sa opuna rezistenta in fata tentatiei.. fratilor beti niste apa ! Parol ca da ! Si lasati-va tentati de entitatea dorintei de a preface acest divin tort .. over and over and over again!!